Grzybica

Zbliżające się lato to okres, gdzie narażeni jesteśmy na ryzyko zachorowania na grzybicę. Rodzajów tej choroby jest kilka, dotyka ona m.in.: skórę, stopy, paznokcie.

Jej rozwojowi sprzyjają ciepło i wilgoć, dzięki czemu źródłem jej roznoszenia stają się baseny, ośrodki sportowe (m.in. siłownia), prysznice i wykładziny w ośrodkach wypoczynkowych. Grzybica nie jest typową chorobą, jednak jest na pewno niezręczną dolegliwością, której się wstydzimy. Jak ją leczyć, a raczej jak jej zapobiegać?

Tanned feet with pedicure compared to the pool and exotic nature .    Spa and caring for women's feet

Z problemem grzybicy do czynienia miał statystycznie co piąty Polak. Powód jest prosty – sami stwarzamy doskonałe warunki do rozwoju bakterii, m.in. nosząc przed długi czas „nieoddychające” obuwie, skarpetki i rajstopy ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tworzyw.

Ryzyko zakażenia?

Niestety, jeśli grzybicą zarazi się jedna osoba, tak całe jej otoczenie narażone jest na to samo, ponieważ chory roznosi wokół siebie mikroskopijne łuski grzybicze odpadające ze skóry.

Dodatkowo, ryzyko choroby zwiększa się jeśli cierpimy na cukrzycę, nowotwory, dysbakteriozę lub po leczeniu antybiotykami i innymi środkami wpływającymi niekorzystnie na układ immunologiczny.

Postać choroby

grzybica tak naprawdę może dotyczyć każdej okolicy ciała. W grzybicy stóp wyróżnia się dodatkowo

  • odmianę międzypalcową – przestrzenie między 3 i 4 palcami, w których obserwuje się rumień, złuszczanie i maceracje naskórka.

  • Odmiana potnicowa – rumień ogniskowo-wysiękowy z pęcherzykami w okolicy śródstopia, nadmierne rogowacenie naskórka na podeszwach i bocznych częściach stopy.

  • Zmiany na dłoniach – powstają w wyniku bezpośredniego zarażenia

Jak zapobiegać zakażeniu?

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie warunki „oddychania” stopy. Dotyczy to zarówno obuwia, jak i skarpetek. Nie należy używać tego typu rzeczy wspólnie z innymi, a w miejscach publicznych (sauna, basen) dbać o to, żeby nie chodzić boso. Ważna tez będzie higiena osobista – należy dbać o dokładne mycie stóp i wszelkich fałd skóry. Pamiętajmy, że do zarażenia grzybicą dochodzi bardzo łatwo, jednak dużo trudniej jest się z niej wyleczyć.

Reklamy
Grzybica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s