Nowotwór ginekologiczny

Statystki wskazują, że najczęstszymi nowotworami u kobiet są nowotwory narządów płciowych. Mogą występować w jajnikach, jajowodach, trzonie i szyjce macicy, pochwie oraz sromie. Mogą mieć różne postacie oraz różne stopnie zaawansowania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wykonywać systematyczne badania, gdyż wczesne wykrycie zagrożenia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Uterus or uterine cancer medical concept as cancerous cells spreading in a female body attacking the reproductive system anatomy including ovaries and fallopian tubes as a health care symbol of cervical tumor growth treatment and risks.

Ogromne znaczenie ma reakcja na wszelkie niepokojące reakcje i objawy naszego organizmu. Należy zgłaszać wszelkie tego typu spostrzeżenia lekarzowi, w celu wykrycia stanów predysponujących do zachorowania, a więc takich, w których nowotwory rozwijają się znacznie częściej.

Rak szyjki macicy

Jednym z najpopularniejszych wśród kobiet nowotworów jest rak szyjki macicy. Do jego rozwoju warunkiem sprzyjającym jest obecność wirusów, m.in. brodawczak ludzki przenoszony droga płciową, który wywołuje przewlekłe zakażenie. Jego niebezpieczeństwo polega w głównej mierze na tym, że stan przedrakowy może nie wykazywać żadnych objawów. Jeśli się objawia, to w postaci różowego zabarwienia i nieprzyjemnego zapachu wydzieliny z pochwy. Potem kolejno pojawiają się bóle podbrzusza, krzyża, nóg oraz bolesne skurcze podczas oddawania moczu.

Przyczyny

Pojawianie się raka szyjki macicy jest niezależny od wieku i może rozwinąć się u każdej kobiety. Główną przyczyną jest obecność wirusa HPV, ale istnieją również inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowalności.

  • wczesne rozpoczęcie stosunków seksualnych

  • zmiana partnerów seksualnych

  • zaniedbanie higieny osobistej

  • stosowanie używek

  • przewlekłe zakażenia pochwy

  • przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej

  • niedobory witamin

  • liczne ciąże i porody

Profilaktyka i leczenie

Wg. zatrważających statystyk w Polsce odnotowuje się najwyższy wskaźnik zachorowalności na nowotwory szyjki macicy. Wynikiem tego jest z pewnością zaniedbanie, a przede wszystkim brak dyscypliny regularnych badań cytologicznych. W zależności od stadium choroby stosuje się 2 drogi leczenia – radioterapię lub chemioterapią i wycięcie organów zmienionych nowotworowo. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse efektywności leczenia, dlatego pamiętajmy o regularnych badaniach – od naszej dyscypliny zależy nasze życie!

Reklamy
Nowotwór ginekologiczny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s