Choroba Alzheimera

Wkraczanie w wiek starczy wiąże się z wieloma zmianami w naszym organizmie. Oznacza stopniowe zmniejszanie się rezerwy czynnościowej narządów, przez co często kojarzy się z czymś bardzo przykrym. Owszem, starość jest procesem nieodwracalnym, jednak sama w sobie nie jest chorobą. Jest naturalnym procesem, który dotyka wszystkie istoty żywe. Dzięki tym zmianom ludzie starsi narażeni są jednak na różne dolegliwości i choroby, które, nieraz nieodwracalne, są uciążliwe nie tylko dla samego chorego, ale i dla jego najbliższego otoczenia.

1. demencja starcza

Wiele chorób wieku starczego zależnych jest od naszej ogólnej kondycji fizycznej i tego, jak wyglądało nasze dotychczasowe życie – odżywianie, sprawność, odporność na stres. Są jednak i takie, które dotykają nas w większym lub mniejszym stopniu bez względu na te czynniki. Mowa m.in. o chorobie Alzheimera, zwanej powszechnie otępieniem starczym.

Alzheimer należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Oznacza to, że dotyka układu nerwowego i objawia się utratą komórek nerwowych. W wyniku tego dochodzi do wielu uszkodzeń neurologicznych związanych z dwoma obszarami: funkcją motoryczną organizmu oraz pamięcią (demencja).

Choroba objawia się powszechnie znanymi symptomami. Przede wszystkim są to utrata pamięci, trudności z przyswajaniem sobie nowych rzeczy, trudności uczenia się i przyswajania nowych informacji. Towarzysza temu także zaburzenia językowe – afazja, kłopoty w rozumieniu, problemy w wykonywaniu czynnośći motorycznych – apraksja, trudności w rozpoznawaniu przedmiotów – agnozja oraz zaburzenia orientacji czasowej i przestrzennej.

Choroba Alzheimera niestety, dotyka nie tylko jednej osoby, ale całe środowisko osoby starszej – rodzinę oraz osoby sprawujące nad nią opiekę. Zajmowanie się chorym to nie tylko codzienne czynności podania posiłku, pomocy w ubraniu się, toalecie, rozmowa. Jest to ogromne wyzwanie, gdyż codzienna obserwacja pogarszającego się stanu zdrowia starszej osoby, wpływa degradująco na stan fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny opiekuna. Niezwykle trudno pogodzić się z faktem, że ktoś kto był nam bliski przez większość życia, z dnia na dzień staje się coraz bardziej obca osobą. Dlatego istnieje wiele ośrodków, które zajmują się pomocą dla „dotkniętych” problemem Alzheimera.

Reklamy
Choroba Alzheimera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s