Problem otyłości

Otyłość staje się coraz powszechniejszym problemem. Zbędne kilogramy szkodzą nie tylko naszej estetyce, ale kiedy jest ich za dużo, mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Niestety, w wielu przypadkach przyczyną jest nasz styl życia – jemy niedbale, dużo, nieregularnie, a przy tym zapominamy o aktywności fizycznej, która jest warunkiem niezbędnym do utrzymania prawidłowej sylwetki, ale i ogólnej kondycji naszego ciała. Z reguły wydaje nam się, że pare kilogramów nie zrobi różnicy, jednak nawet niewielki przyrost masy ciała, wiąże się ze wzrostem tkanki tłuszczowej niosącej za sobą pewne ryzyko zdrowotne.

women legs with overweight

Otyłość to stan nadmiernej kumulacji tłuszczu w tkance tłuszczowej, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia. Głównym tego powodem jest bilans energetyczny – konsumowane kalorie w znacznym stopniu przewyższają poziom kalorii wydawanych. Jak stwierdzić, czy mamy do czynienia z nadwagą czy już otyłością? Najpopularniejszym jest wskaźnik BMI, czyli Indeks Masy Ciała wykazujący relacje zachodzące pomiędzy wzrostem, a masą ciała.

Problem otyłości wzrasta dynamicznie na całym świecie. Dotyczy nie tylko dorosłych, ale i w coraz większej części dzieci. Sprawa wygląda na tyle poważnie, że zaczęła się nią interesować Światowa Organizacja zdrowia. Przerażające statystyki otyłości wśród młodych, popychają organizacje do organizowania kampanii społecznych zwalczających ten problem.

Konsekwencje zdrowotne otyłości i nadwagi – jest ich niestety bardzo wiele. Przede wszystkim wysoka waga zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, a po drodze wywołuje szereg innych chorób. Do głównym problemów wywołanych otyłością należą:

  • cukrzyca typu 2

  • choroby sercowo-naczyniowe

  • choroby układy oddechowego

  • nowotwory złośliwe

  • choroby zwyrodnieniowe kości

  • spadek jakości życia

  • problemy natury psychologicznej

Problemy te nasilają się proporcjonalnie do poziomu otyłości, a w ich walce pomoże utrata wagi poprzez korzystny styl życia, a przede wszystkim poprzez utrzymanie aktywności fizycznej i zasad zdrowego żywienia.

Reklamy
Problem otyłości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s