Anoreksja

Zrozumienie istoty anoreksji jest niezwykle trudne dla kogoś kto nigdy nie miał z nią do czynienia. Jest to silne zaburzenie odżywiania, które dotyczy w głównej mierze kobiet, jednak odnotowuje się coraz częstsze przypadki tego schorzenia wśród mężczyzn. Co jest istotą choroby i jak sobie z nią radzić?

Dla wielu z nas anoreksja nasuwa tylko jedno skojarzenie – wychudzone, wiotkie ciało i blokada przed jedzeniem. Mechanizm jej powstawania jest dużo bardziej skomplikowany, tworzy się szereg teorii opisujących to zjawisko, z których niektóre zupełnie się wykluczają, inne wzajemnie uzupełniają. Podczas badań bierze się pod uwagę 3 główne czynniki:

  • biologiczne (zaburzenia okrFrustrated woman on scaleesu karmienia, choroby przewodu pokarmowego, czynniki powstałe w okresie ciąży i okołoporodowym)

  • psychologiczne (depresje, niska samoocena, zaburzenia osobowości, perfekcjonizm, wysokie ambicje, zaburzony obraz własnego ciała)

  • socjologiczno-kulturowe (presja otoczenia, piętnowanie otyłości, silna koncentracja na własnym wyglądzie)

Uniwersalna teoria powstawania choroby zakłada 3 czynniki mające wpływ na jej rozwój:

  • czynniki predysponujące – stanowiący podatny grunt pod pod powstawanie choroby

  • czynniki wyzwalające – bezpośrednia przyczyna

  • czynniki podtrzymujące – skutkujące tym, ze chory nie chce się leczyć.

Należy podkreślić, że anoreksja to nie tyle samo zaburzenie odżywiania co psychiczna blokada przed jedzeniem, które może wpłynąć na przyrost masy ciała. Jest to jadłowstręt psychiczny, który niestety charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. W wyniku przyjmowania zbyt małej ilości pokarmów automatycznie w organizmie zaczyna brakować witamin i innych cennych składników potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Anorektycy odczuwają przewlekłe zmęczenie i zaburzenia koncentracji. W wyniku obniżenia metabolizmu oraz zaniku tkanki tłuszczowej odczuwają zimno, dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej (co może prowadzić do zmniejszenia jajników, macicy, a nawet do niepłodności). Standardowymi objawami są też pochodzące ze strony zaburzeń odżywiania (bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka). W wyniku niedoboru ważnych składników pojawiają się zajady, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, a skórę zaczyna pokrywać meszek.

Leczeni anoreksji to długotrwała terapia, która wymaga wiele wysiłku nie tyle ze strony samego chorego, ale i jego otoczenia. Niezwykle ważne jest wsparcie ze strony najbliższych oraz odizolowanie tych, którzy maja negatywny wpływ na samopoczucie anorektyka. Niestety całkowite wylecenie z choroby nie jest realne bez ścisłej współpracy z lekarzem specjalistą.

Reklamy
Anoreksja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s