Anemia

Anemia jest stanem znacznego obniżenia odporności. Jest to zespół objawów, które odpowiadają za niedokrwistość. Objawia się na różne sposoby i stanowi poważne zagrożenie dla naszego organizmu. Jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

1. anemia

Przyczyny anemii

Warto na początku skupić się na podłożu tej choroby. Jest to patologiczny stan, występujący w momencie zmniejszenia liczby czerwonych ciałek krwi, czyli erytrocytów. Istnieje wiele przyczyn zbyt niskiej zawartości hemoglobiny, jednak najczęściej mówi się o niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza w organizmie. Do grupy najbardziej narażonych z tego powodu należą kobiety, które tracą żelazo podczas krwawienia miesiączkowego, ciężarne i karmiące matki. Utrata żelaza może być spowodowana ostrym lub przewlekłym krwawieniem, niedokrwistością spowodowaną chorobami przewlekłymi oraz wieloma innymi. Ma to też związek z utratą bądź niedostarczeniem do organizmu wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych.

Podstawowe objawy anemii

Anemia objawia się na wiele sposobów w zależności od jej podłoża. Do wspólnych objawów klinicznych możemy zaliczyć bladość skóry i spojówek oka, niskie ciśnienie krwi skłonność do szybkiego przemęczania się i senności, kłopoty z koncentracją, depresję, omdlenia, mroczki w oczach, płytki oddech, ból w okolicach serca. Wpływa to na naszą ogólną złą kondycję fizyczna, ale i psychiczna. Jesteśmy rozkojarzeni, nerwowi, a nasza praca mało efektywna. Ponadto, chorzy na anemię wykazują skłonności do łamliwości włosów, paznokci, zajadów w kącikach ust.

Leczenie

Leczenie anemii wiąże się przede wszystkim z przyjmowaniem środków wpływających na wzrost hemoglobiny we krwi. Na samym początku lekarz musi ustalić przyczynę choroby, ponieważ ma to wpływ na przebieg późniejszej kuracji. Należy też wzbogacić naszą dietę o produkty bogate w żelazo (np. czerwone mięso, produkty pełnoziarniste, warzywa liściaste i strączkowe). W poważniejszych przypadkach anemii konieczne jest przyjmowanie poważniejszych już leków sterydowych, a nawet przeszczep szpiku kostnego.

Skuteczność każdej terapii zależy od przyczyny choroby. To co ważne, to możliwie jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich metod. Niestety, nie każdy z rodzajów anemii można wyleczyć do końca. Pamiętajmy, że nieleczona anemia może doprowadzić do wielu komplikacji i wyniszczenia naszego organizmu.

Reklamy
Anemia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s