Stres

Od lat każdy z nas boryka się ze stresem. Problem ten dotyka każdego w innym stopniu. Pojawia się już w latach najmłodszych, kiedy wstępujemy w pierwsze grupy społeczne, stawiamy czoła pierwszym wyzwaniom i obowiązkom. Sytuacje stresowe to codzienność, stany od nas niezależne, których całkowite uniknięcie jest niemożliwe. Możemy jednak ograniczyć je do minimum.

Stressed businessman

Widoczne objawy stresu

Niepożądany nadmierny stres zakłóca przebieg naszych procesów fizjologicznych. Wywołuje różnego rodzaju znaki cielesne polegające na napięciach mięśni na zewnątrz, ale i wewnątrz organizmu. Do widocznych symptomów stresu zaliczamy przede wszystkim zwiększoną aktywność gruczołów potowych, oziębienie dłoni, stóp i skóry, nagłe napięcia mięśni, które objawiają się drżeniem kończyn, suchość w ustach oraz biegunka i mdłości wywołane niepożądanymi zmianami układu pokarmowego.

Stres powodem wielu chorób

To co szkodliwe w stresie to nie jego przyczyna, ale nasza umiejętność radzenia sobie z sytuacjami niepokojącymi i ich skutkami. Osoby wyjątkowo wrażliwe narażone są na głębszą „udrękę” – czasem nawet pozornie błahe sprawy potrafią się w nas zagnieździć powodując roztargnienie i rozproszenie. Działamy dużo wolniej, tracimy kontrolę, a nasze życie ulega powolnej dezorganizacji. Ogólne znużenie i niechęć do działania, powoduje, że rzadko się śmiejemy, mamy problemy z koncentracją, powstrzymaniem irytacji, źle sypiamy. Stres jest też powodem wielu tików nerwowych (np. obgryzanie paznokci). W końcu, napięciu nerwowemu przypisuje się większość chorób zaczynając od dolegliwości kardiologicznych, aż po zaburzenia metabolizmu, przeziębienia, migreny, depresje.

Stres pozytywny

Nie każdy stres wywołuje reakcje niepożądane. Warto pamiętać, że stres umiarkowany, który znika równie szybko jak się pojawia, działa często mobilizująco – pobudza nas do działania i pokazuje sens naszych osiągnięć. Początkowo uszkadza komórki ciała i mózgu, ale później uruchamia mechanizm ich naturalnej odbudowy, m.in. pomaga usunąć szkodliwe chemikalia, które są przyczyną wielu chorób. Martwić należy się wtedy, gdy sytuacja nerwowa nie mija, ale trwa pochłaniając energię potrzebną do faktycznej mobilizacji. To od nas w dużym stopniu zależy w jakim stopniu stres pochłonie nasz organizm.

Reklamy
Stres

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s