Obrzęk płuc

Płuca spełniają jedną z najważniejszych funkcji organizmu – odpowiedzialne są za oddychanie. Wypełniają całą klatkę piersiową z wyjątkiem jej centralnej części śródpiersia, w której znajdują się serce, duże naczynia krwionośne, tchawica, przełyk i tarczyca. To co dla nas najważniejsze, to sprawność płuc, ponieważ tylko ona zapewni nam lepsze zdrowie i ogólną kondycję.

Human sinus and respiratory system

Jak działają płuca?

Głównym zadaniem tych dwóch narządów jest dostarczenie tlenu do organizmu i usunięcie z niego nadmiaru dwutlenku węgla. W czasie wdechu do wnętrza dostaje się powietrze, z którego pobierany jest tlen. Zostaje przetransportowany poprzez znajdującą się we krwi hemoglobinę do wszystkich żywych komórek ciała, a te zużywają go do prowadzenia różnorodnych procesów. Podczas wydechu płuca pobierają z organizmu dwutlenek węgla, a następnie wydalają go wraz z wydychanym powietrzem. Jest to prosty mechanizm powtarzający się przez całe nasze życie.

Choroby płuc powoli stają się trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Co gorsza, często sprawcą tych schorzeń jesteśmy my sami poprzez zaniedbanie i nieprawidłowy styl życia. Nadużywamy używek, przebywamy w miejscach mocno zanieczyszczonych, nie dbamy o to co jemy. Lekceważymy także potrzebę organizmu do ruchu, co przekłada się na obniżenie sprawności całego układu oddechowego.

Obrzęk płuc

Jest to gromadzenie się płynu w tkance płucnej spowodowane ciśnieniem wstecznym krwi. Dochodzi do niego kiedy lewa komora serca nie radzi sobie z przepompowywaniem napływającej krwi. Płyn wypychany jest wówczas z naczyń krwionośnych, płuca przesiąkają nim, a to znacznie upośledza cały proces oddychania. Do obrzęku może jednak dojść również pod wpływem różnego rodzaju substancji toksycznych, będących czynnikami bezpośrednio uszkadzającymi pęcherzyki płucne. Obrzęk o tym podłożu nazywamy toksycznym obrzękiem płuc.

Bywa także, że woda gromadzi się nie tyle w samym płucu co w jamie opłucnowej. Mówimy wówczas o przesięku lub wysięku, który ma zazwyczaj tą samą przyczynę co typowy obrzęk płuc.

Objawy obrzęku płuc

Obrzęk płuc charakteryzuje się bardzo nasilonymi i niepokojącymi objawami. Do podstawowych z pewnością zaliczymy duszności, czyli odczucie braku tchu, sinicę warg języka, powiek, śluzówek i zasinienie powłok ciała. Równie częstym symptomem jest kaszel – początkowo suchy, potem z odkrztuszeniem różowej wydzieliny. Obserwuje się nadmierną potliwość, przepełnienie żył szyjnych i przyspieszoną czynność serca – tętno jest przyspieszone i nitkowate. Słyszalne są gwizdy oskrzelowe i bulgotanie w klatce piersiowej, a osłuchiwaniem można stwierdzić wilgotne trzeszczenia nad powierzchnią płuc. Chory podczas ataku przybiera również pozycję przymusową siedzącą (siedząc na krześle lub krawędzi łóżka wykorzystuje dodatkowe mięśnie oddechowe, które ułatwiają mu oddychanie).

Pojawienie się któregokolwiek z objawów, któremu towarzyszy nagła duszność jest sygnałem konieczności kontaktu z lekarzem. Nie powinno się zwlekać z wezwaniem pogotowia ratunkowego i zespołu reanimacyjnego, bo możemy zapłacić za to najwyższą cenę – swoje życie.

Reklamy
Obrzęk płuc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s