Zapalenie tętnic

Jaką rolę odgrywają naczynia krwionośne w naszym organizmie?
Bez nich krew nie mogłaby swobodnie przepływać. Żyły doprowadzają ją wraz z tlenem do serca, a tętnice transportują ją w drugą stronę. Dzięki temu krew człowieka nie wylewa się do jego wnętrza, ale krąży w zamkniętym obiegu układu krwionośnego. Żyły i tętnice pozostają w stałej łączności z sercem, które pełni rolę pompy nieustannie wymuszającej przepływ krwi.

blood arteries

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
Jest jedną z najczęstszych chorób tętnic. Znana też jako choroba Hartona, dotyka przeważnie kobiet powyżej 50 roku życia. Za jej przyczynę uznaje się reakcje immunologiczną na czynniki infekcyjne. Wiąże się z zakażeniem, będącym reakcją na patogeny. Najczęściej obejmuje tętnicę skroniową, ale zdarza się, że są nią zajęte wszystkie odgałęzienia łuku aorty (tętnice kręgowe, rzęskowe, tylne, oczne, szyjne i środkowe siatkówki).

Objawy choroby
Głównym objawem jest narastający ból w okolicy skroniowej, charakteryzujący się
odpornością na wszelkie środki przeciwbólowe. Tętnica jest wyraźnie widoczna przez skórę, której fragment jest mocno zaczerwieniony. Choroba rozpoczyna się bardzo powoli i niepozornie. Wśród ogólnych objawów wymienia się m.in.:

  • stany podgorączkowe

  • utratę apetytu i związaną z tym utratę masy ciała

  • ogólne osłabienie organizmu

  • bóle mięśni

  • osłabienie mięśni żwaczy i bolesność w trakcie żucia

  • drętwienie języka i zaburzenie połykania

  • zaburzenie ostrości widzenia, bóle gałki ocznej, ślepota lub zanik wzroku

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest bardzo groźna chorobą. Utrudnia dopływ krwi do oczu i mózgu, a nieleczona może doprowadzić do ślepoty, a nawet śmierci. Powikłania mogą też doprowadzić do powstania tętniaka aorty piersiowej lub brzusznej. Rzadko, ale zdarzają się przypadki martwicy owłosionej skóry głowy.

O ile zastosujemy odpowiednie środki leczenia to rokowanie przy tego typu chorobach jest pomyślne. Ryzyko śmierci związane jest z niewydolnością ważnych narządów naszego organizmu lub w skutek krwotoku wywołanego przez pęknięcie tętniaka.

Reklamy
Zapalenie tętnic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s