Śmierć łóżeczkowa

Zespół nagłego zgonu niemowląt (Sudden Infant Death Syndrome – SIDS) to obawa wielu młodych rodziców. Jest to nagła śmierć dziecka zupełnie zdrowego, której jednoznacznych przyczyn nie udało się nigdy wskazać. Istnieje na ten temat wiele hipotez, prowadzone są wciąż liczne badania, lecz mimo to do dzisiaj nie wiadomo co może wywoływać tragedię.

1. śmierc łóżeczkowa

Wszystkich przeraża już sama myśl, że małe, bezbronne dziecko mogłoby po prostu umrzeć. I choć nikt nie zna skutecznego sposobu jak ustrzec się tej śmierci, to sporo mówi się o zachowaniu profilaktyki, która nie musi, ale może pozwolić dziecku żyć.

Grupa ryzyka

Rozległe badania prowadzone wokół tematu śmierci łóżeczkowej pozwoliły na wyłonienie kilku czynników wspólnych dla poszczególnych przypadków, które mogą posłużyć za pewną wskazówkę. 

  • Ryzykiem śmierci łóżeczkowej obarczone są w głównej mierze wcześniaki oraz dzieci ważące poniżej 2500g. – stanowią ok.30 proc. wszystkich zgonów.

  • Narażone są również dzieci płci męskiej; w wieku pomiędzy 2-6 miesiącem życia; z zaburzeniami oddychania zaraz po urodzeniu; z napadami bezdechu lub sinicy; niemowlęta opóźnione w rozwoju; z refluksem żołądkowo-przełykowym
  • Do czynników ze strony środowiska należą: młody wiek matki; krótkie odstępy między ciążami; nieprawidłowy przebieg porodu; stosowaniu używek podczas ciąży; przypadki SIDS u starszego rodzeństwa.
  • Inne czynniki: pozycja dziecka na brzuszku oraz na boku podczas snu; przegrzewanie dziecka; zbyt miękki materac dziecka; chłodna pora roku; spanie wraz z dzieckiem; sztuczne karmienie; palenie tytoniu podczas ciąży oraz po urodzeniu.

Rodzice! Mimo, że zespół śmierci łóżeczkowej jest sprawą poważą, to nie można dać się zastraszyć. Warto zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, żeby uniknąć tragedii i co jakiś czas obserwować, czy niemowlę oddycha prawidłowo. Pamiętajmy, że oddech niemowlęcy jest szybszy, płytszy i mniej regularny niż u dziecka starszego czy osoby dorosłej, jest cichy i ma charakter periodyczny (kilka przyspieszonych oddechów, następnie kilkunastosekundowa przerwa. Jeśli jednak zauważymy jakieś niepokojące objawy podczas snu naszego dziecka, powinniśmy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Np. głośny i ciężki oddech, sine wargi i skóra podczas bezdechu, kaszel podczas snu, charczący oddech i krztuszenie.

Reklamy
Śmierć łóżeczkowa

Jedna uwaga do wpisu “Śmierć łóżeczkowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s