Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciowa, zwane do niedawna chorobami wenerycznymi, to ogólna grupa chorób pasożytniczych i zakaźnych, które przenoszone są podczas stosunku seksualnego z partnera na partnera. Do dziś poznano ok. 40 drobnoustrojów, które mogą być przekazywane w ten sposób.

Choroby weneryczne dzielimy biorąc pod czynnik chorobotwórczy, który wywołuje zmiany chorobowe. Wyróżnia się:

  • choroby bakteryjne (kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, ziarniak pachwinowy, czerwonka bakteryjna, chlamydiozy)

  • choroby grzybicze (kandydoza i grzybice narządów rodnych)

  • choroby wirusowe (AIDS, opryszczka genitaliów, opryszczka wargowa, wirusowe zapalenie wątroby typu B i B, kłykciny kończyste)

  • choroby pasożytnicze (świerzb, wszawica łonowa, rzęsistkowica, ameboza)

O ile infekcje bakteryjne oraz pasożytnicze są łatwe do wyleczenia, tak choroby na tle wirusowym mogą poważnie odbić się na naszym zdrowiu, a nawet życiu.

Young attractive couple

Jak zapobiegać zarażeniu? Najlepszym sposobem jest zawężenie pola szerzenia się dolegliwości, czyli unikanie przypadkowych „znajomości” seksualnych. Należy używać zabezpieczeń mechanicznych, np. prezerwatywy, czy maseczki oralnej, które nie zapewniają stuprocentowej pewności zabezpieczenia przez zarażeniem, jednak zmniejszają znacznie jego ryzyko. Zapobieganie jest o wiele tańszym i przyjemniejszym sposobem leczenia niż kuracja farmakologiczna. Niestety, każda z tych chorób wiąże się z nieprzyjemnymi objawami w postaci wysypki, swędzenia, pieczenia i bólu, a także stresem wynikającym ze świadomości o sporym zagrożeniu naszego zdrowia.

Niestety, braki w edukacji seksualnej i zdrowotnej skutkują tym, że choroby te nie są powszechnie uznawane za zakaźne. Temat seksualności, choć coraz rzadziej, wciąż jest uznawany za tabu, toteż choroby przenoszone tą właśnie drogą nazywane są także chorobami wstydliwymi. Skutkuje to tym, że chorzy często kryją się z chorobą i opóźniają rozpoczęcie leczenia. Niestety, podobnie jak w przypadku większości chorób, brak interwencji lekarskiej może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. UWAGA! Infekcje tego typu przenoszone są nie tylko podczas stosunku, ale również podczas pieszczot, a nawet poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów toalety codziennej.

Reklamy
Choroby przenoszone drogą płciową

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s