Cukrzyca

Cukrzyca jest nieuleczalną chorobą, której powszechność sprawiła, że została oficjalnie określona mianem epidemii. Na całym świecie chorują na nią miliony ludzi, a w Polsce liczba ta osiągnęła już 2,5 mln. Mimo tak zatrważających statystyk, jest to choroba, która pozwala diabetykom normalnie funkcjonować, o ile trzymają się pewnych zasad.

Diabetes diabetic concept collage with insulin syringe shot and glucose sugar measuring level blood test on white background

Istotą cukrzycy jest podwyższony poziom cukru we krwi (hiperglikemia), który powoduje zaburzenia w wytwarzaniu odpowiedniej dawki insuliny w naszym organizmie. Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który pomaga w transporcie cząsteczek glukozy do komórek organizmu i obniża jej stężenie. Jeśli brakuje nam insuliny, to ilość cukru we krwi maleje, a jego poziom w komórkach wzrasta.

Rozróżnia się 2 podstawowe typy choroby:

  • Cukrzyca typu I – to pierwszy etap cukrzycy, której początek zachorowania następuję ok 10-14 roku życia, dotyka więc dzieci i młodzież. Powodem jej wystąpienia jest zjawisko autoagresji – zniszczenie przez autoprzeciwciała komórek Beta trzustki produkujących insulinę. Przeciwciała te są produkowane przez układ odpornościowy i niszczą swoje własne komórki. W wyniku tego powstają także inne choroby, m.in. choroba Hashimoto, zaburzenia gruczołu tarczycy, celiaklia, bielactwo, czy pierwotna niedoczynność nadnerczy.

  • Cukrzyca typu II – za jej przyczynę wskazuje się uwarunkowane genetycznie zaburzenie wydzielania lub działania insuliny oraz otyłość. Jest to choroba postępująca. Początkowo insulina wydzielana jest z opóźnieniem i dłużej niż u człowieka zdrowego. Moment rozpoznania następuje po kilku, a nawet kilkunastu latach, kiedy komórki Beta trzustki są już na tyle zmęczone, że zmniejszają coraz bardziej ilość produkowanej insuliny.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzyce to m.in. uwarunkowania genetyczne, otyłość, nieprawidłowa dieta, brak ruchu, wiek powyżej 40 lat, zawał serca.

Mówiąc o objawach, podobnie jak w przypadku wielu chorób, nie są one na tyle charakterystyczne aby móc jednoznacznie powiedzieć o wystąpieniu choroby. Zalicza się do nich: osłabienie, szybkie męczenie, senność, zwiększone pragnienie, zaburzenia apetytu, nadmierny spadek masy ciała, drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia, mrowienie kończyn, stany zapalne skóry i śluzówki.

Bardzo ważne jest wczesne wyrycie cukrzycy, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na różnego rodzaju powikłania.

Reklamy
Cukrzyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s