Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, które dotykają ludzi mieszkających w państwach wysoko rozwiniętych cywilizacyjnie. Definiowane są jako choroby występujące globalnie, stąd też określenie „chorób XXI wieku”. Określenie to odnosi się jedynie do pewnego okresu czasu, ponieważ nazwana tak choroba po jakimś czasie mija i tym samym przestaje się zaliczać do tej grupy.

Trouble

Na czym polega niebezpieczeństwo chorób cywilizacyjnych? Są one nie tylko popularnie występującymi schorzeniami, ale stanowią przyczyny ponad 80% wszystkich zgonów. Powodów poszczególnych schorzeń doszukujemy się w warunkach i stylu życia jaki narzuca nam cywilizacja, m.in. nieprawidłowe nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna oraz palenie papierosów. Przyczynami pośrednimi są wzrost napięcia nerwowego i sytuacji stresowych wynikające z postępującej urbanizacji i uprzemysłowienia, skażenie środowiska i szkodliwe promieniowanie.

Do głównych chorób cywilizacyjnych zalicza się:

  • choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, miażdżyca)

  • choroby układu oddechowego

  • choroby przewodu pokarmowego (choroby żołądka i dwunastnicy, refluks, żylaki odbytu, biegunka, zaparcia)

  • choroby alergiczne

  • problemy psychologiczne (pracoholizm, alkoholizm, narkomania, uzależnienie od internetu, bulimia, anoreksja, depresje, wypalenie zawodowe)

  • choroby zakaźne (AIDS, Gruźlica)

  • otyłość

  • cukrzyca

  • nowotwory

  • osteoporoza

Choroby cywilizacyjne mają to do siebie, że warunkują się wzajemnie, mają to samo podłoże i jedna wpływa na rozwój drugiej. Powikłania i czynniki ryzyka jednej choroby przyczyniają się do wystąpienia lub pogorszenia przebiegu innej i tak tworzy się błędne koło.

Jak zapobiegać występowaniu chorób cywilizacyjnych? Zdaje się, że jedynym rozwiązaniem jest zaangażowanie w sprawę całego społeczeństwa, ale i każdego z nas pojedynczo. Dotyczy to zmiany naszych dotychczasowych nawyków, stylu życia i wytrwałości w tych postanowieniach. Być może, wynikiem tego będzie konieczność wprowadzenia ogólnych zakazów społecznych i ograniczeń (dot. m.in. sprzedaży alkoholu, palenia papierosów), ale w obliczu zdrowia warto odnieść się do wszelkich możliwych zabiegów, abyśmy mogli żyć długo i zdrowo.

Reklamy
Choroby cywilizacyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s