Choroby skóry

Najbardziej znaczącym elementem naszego ciała jest skóra. Po pierwsze zajmuje bardzo dużą jego powierzchnię, a po drugie stanowi ona element najbardziej widoczny, stąd też chcemy, aby jej kondycja była jak najlepsza. Wszelkie niedoskonałości są powodem wielu kompleksów, złego samopoczucia i problemów z akceptacją własnej osoby.

Collage made of some photos of young beautiful woman

W wielu przypadkach potrafimy radzić sobie z niedoskonałościami i chorobami skóry, jednak są i tacy, którzy nie potrafią ich zaakceptować i z nimi żyć. Choroby te, zwane dermatozami, mogą mieć wiele przyczyn. Ich klasyfikacja ulega ciągłym zmianom, ponieważ odkrywa się wciąż nowe przyczyny i mechanizmy zmian skórnych. Przyjmuje się jednak następujący podział: 

  • choroby pasożytnicze – wywołane przez różnego rodzaju pasożyty mające kontakt ze skórą; rozpoznaje się je odnajdując na skórze samego pasożyta lub złożone przez niego jaja

  • choroby bakteryjne – wywołane głównie przez paciorkowce i gronkowce, m.in: ropnie, czyraki, figówka, róża skórna, liszajec zakaźny, rumień, borelioza, gruźlica skóry, zanikowe zapalenie skóry kończyn.

  • choroby grzybicze – wywołane przez grzyby; atakują włosy, skórę, paznokcie i błony śluzowe.

  • choroby wirusowe – opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, brodawki, guzy, pryszczyca

  • choroby alergiczne – powstają na skutek kontaktu z alergenem: pokrzywka, wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry

  • choroby autoimmunologiczne – są skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego: różnego rodzaju pęcherzyce, choroba typu rumienia obrączkowatego, pemfigoid pęcherzowy i bliznowaciejący, opryszczkowe zapalenie skóry, pęcherzowe oddzielenie się naskórka, opryszczka ciężarnych.

  • choroby genetyczne

  • choroby spowodowane czynnikami fizycznymi

  • choroby polekowe

Mimo, iż często nie mamy sami wpływu na otaczające nas czynniki, które sprzyjają złej kondycji skóry, to powinniśmy dbać o nią w sposób maksymalnie możliwy. Należy uważać, abyśmy mieli jak najmniej okazji do zetknięcia się z bakteriami i wirusami. Nie bez znaczenia są także składniki odżywcze, które dostarczane w odpowiednich ilościach, wpływają korzystanie na zdrowy wygląd i nasze nienaganne zdrowie.

Reklamy
Choroby skóry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s