Nadciśnienie tętnicze

Do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie należy nadciśnienie tętnicze. Coraz częściej przypadłość ta jest pośrednią lub bezpośrednią przyczyną zgonów wśród dorosłych. Badania epidemiologiczne wykazały, że jest to (wraz z choroba wieńcową) przyczyna ponad połowy wszystkich zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia. W związku z tym przykłada się ogromna wagę do eliminowania przyczyn nadciśnienia, aby nie skutkowało ono groźnymi powikłaniami.

Woman in pain collageNadciśnienie określa się mianem „cichego zabójcy”. Tak naprawdę nie towarzyszą mu wyraźne objawy, które mogą nam podpowiedzieć, że dzieje się coś złego. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, uderzenia ciepła, szum w uszach, zasłabnięcia, krwotoki z nosa i duszności.

Ciśnienie tętnicze nie jest wartością stałą, ale ulega skokom podczas zmian czynności serca. Wahaniom sprzyjają też czynniki zewnętrzne takie jak np. ciśnienie atmosferyczne, temperatura otoczenia oraz wiele innych, w tym również mechanizmów wewnątrzustrojowych, np. opór obwodowy naczyń, objętość krwi krążącej, czynniki nerwowe i humoralne. O nadciśnieniu mówimy, gdy wskaźniki ciśnieniomierza wskazują poziom ponad 140 mmHg podczas skurczu i 90 mmHg w czasie rozkurczu serca. Z medycznego punktu widzenia, wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia:

  • nadciśnienie tętnicze pierwotne – samoistne, choroba nadciśnieniowa

  • nadciśnienie tętnicze wtórne – objawowe, jest jednym z objawów rożnych chorób

Mówiąc o przyczynach nadciśnienia możemy podzielić je na zależne od nas i te, na które nie mamy żadnego wpływu. Do pierwszej grupy z pewnością zaliczymy wiek (ryzyko podwyższonego ciśnienia wzrasta wraz z wiekiem), płeć (nadciśnienie występuje częściej u mężczyzn do 50 roku życia, później sytuacja się odwraca i przypadłość ta dotyczy kobiet) i obciążenia genetyczne (ryzyko przejęcia dolegliwości od któregoś z rodziców). Czynnikami sprzyjającymi są również: cukrzyca, bezdech senny, wysoki poziom cholesterolu oraz działanie niektórych leków np. środków antykoncepcyjnych, sterydów. Do czynników zależnych od nas należą: palenie papierosów, nadwaga, otyłość, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres.

W wykryciu nadciśnienia tętniczego będą z pewnością pomocne regularne pomiary wykonywane w domu. Pomiary wykonane przez lekarza lub pielęgniarkę mogą być niewiarygodne z powodu tzw. syndromu białego fartucha, czyli naturalnego stresu, który podnosi ciśnienie. Leczenie obejmuje trzy podstawowe elementy: zmianę stylu życia, stosowanie leków hipotensyjnych oraz modyfikację innych czynników chorób sercowo-naczyniowych.

Reklamy
Nadciśnienie tętnicze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s