Nikotynizm

Jedną z najpowszechniejszych form uzależnień jest palenie papierosów. Nałóg ten dotyczy ludzi w każdym wieku i niestety, ale nie łatwo się go pozbyć. Szacuje się, że w Polsce ok. 23% dorosłych deklaruje palenie, a prawie 50% z nich jest głęboko uzależniona od nikotyny. Statystyczny Polak wypala dziennie ok. 16 papierosów, a każdego dnia umiera z tego powodu 100 osób.

Concept of stop smoking

Głód nikotynowy jest niezwykle dokuczliwy i choć sposobów na jego pozbycie się wciąż przybywa to ciężko jest odstawić papierosa na bok. Palenie przestało być modne, ale mimo to coraz więcej osób pali papierosa do towarzystwa, potem drugiego, dziesiątego, a to może skutkować głębokim uzależnieniem. Nikotynizm jest niezwykle silnym uzależnieniem. Charakterystycznymi jego objawami są cechy fizyczne, m.in. tolerancja i zespól fizycznych objawów odstawienia. Pierwsza, to stan obniżonej odporności organizmu na przyjmowane substancje i na skutki ich działania. Oznacza to, że dla takiego samego działania używki, człowiek potrzebuje dostarczyć jej sobie w większych ilościach. Objawy odstawienia to przede wszystkim głód papierosa, rozdrażnienie, agresja, nieuzasadnione lęki i zmiany nastroju. Głód nikotynowy często wywołuje depresje, zaburzenia snu oraz dolegliwości somatyczne (zwolnienie akcji serca, wzrost apetytu, masy ciała, dolegliwości żołądkowe, bóle głowy i spadek ciśnienia).

Narkotyczna natura nikotyny oraz skład wyrobów tytoniowych sprawiają, że nikotynizm jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Papieros dostarcza palaczowi (obok nikotyny) ok. 4 tys. toksycznych związków chemicznych, z czego 40 ma właściwości rakotwórcze. Trujący jest też sam dym, w którym zawarte są substancje silnie trujące. Najbardziej negatywny wpływ ma on na nasz układ oddechowy mogąc doprowadzić do przewlekłej choroby płuc. Pamiętajmy, że również bierne palenie działa na nas szkodliwie – samo przebywanie w pomieszczeniach mocno zadymionych stanowi dla nas zagrożenie, gdyż boczny strumień dymu zawiera dużo więcej trujących substancji niż ten wdychany przez palaczy.

Nikotyna jest alkaloidem – formie czystej ma postać bezwonnej cieczy, która brunatnieje w powietrzu i szybko utlenia się do kwasu nikotynowego. Podczas palenia, większość nikotyny spala się, jednak duża jej cześć dostaje się do naszego organizmu wpływając bardzo niekorzystnie na jego stan. Ma wpływ na nasz układ nerwowy, układ krążenia (podnosi ciśnienie, upośledza ukrwienie narządów, przyspiesza akcję serca), układ oddechowy (wymusza częstość i głębokość oddechów) i układ pokarmowy (może doprowadzić do owrzodzenia trawiennego dwunastnicy i żołądka, powoduje uczucie sytości). Oprócz tego zwiększa poziom dopaminy – pozwala odczuwać przyjemność po zapaleniu papierosa, przez co nasze uzależnienie postępuje. Wpływa też na wydzielanie adrenaliny, czego efektem są poszerzone źrenice, zanik bólu, głowy i inne.

Nikotyna jest trująca! Śmiertelna dawka to ok. 0,05g, co oznacza, że wypicie wywaru z czterech papierosów może zablokować pracę mięśnia przepony i do uduszenia przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Trucizna ta, jest także jednym ze składników środków owadobójczych.

Reklamy
Nikotynizm

Jedna uwaga do wpisu “Nikotynizm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s