Zapalenie pęcherza

Zakażenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecego układu moczowego. Objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób, towarzyszą mu podwyższona temperatura, bóle mięśni i złe samopoczucie.

Hands on stomach

Pęcherz jest dobrze umięśniony i sprężysty, a jego objętość waha się pomiędzy 400-700 ml. Umiejscowiony jest w miednicy małej za spojeniem łonowym. Uczucie pełnego pęcherza jest wynikiem wzrostu ciśnienia w jego wnętrzu, co powoduje podrażnienie zakończeń nerwów czuciowych i parcie. Mocz wydostaje się na zewnątrz przez cewkę poprzez skurcz mięśnia wypierającego oraz rozkurcz zwieraczy.

Pierwsze objawy to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu, ciągle uczucie „pełnego pęcherza” które powodują ciągłe wizyty w toalecie, którym towarzyszą silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. Często infekcji towarzyszy również podwyższona temperatura i bóle brzucha w okolicy nadłonowej. Objawy te wydaja się niegroźne, jednak potrafią być niezwykle nieprzyjemne i dokuczliwe. Ponadto zaniedbanie infekcji grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek lub narządów rodnych.

Jak dochodzi do zapalenia? Bakterie najczęściej przenikają do układu moczowego z cewki moczowej, w niektórych przypadkach z innych narządów za pośrednictwem krwi lub limfy. Chorobę wywołuje najczęściej pałeczka okrężnicy Eschericha coli, która obecna jest także u ludzi zdrowych w jelicie grubym. Do cewki moczowej może przedostać się w wyniki nieprawidłowej higieny. Zapalenie mogą wywołać również inne wirusy przenoszone głównie droga płciową.

Zapalenie pęcherza to dolegliwość kobiet, głównie młodych, przy czym bardziej narażone są tu kobiety aktywne seksualnie. Damska podatność na zachorowanie wynika z budowy anatomicznej, gdyż cewka moczowa jest znacznie krótsza niż w przypadku mężczyzn, toteż bakterie mają do przebycia dużo mniejszy dystans. Infekcje pojawiają się przeważnie w okresie zimowym na skutek przemarznięcie i przeziębienia. Pęcherzom nie służy siadanie na zimnych murkach czy ławkach oraz używanie płynów do higieny intymnej niskiej jakości. Ponadto reakcje alergiczne mogą być wynikiem używania podpasek i tamponów oraz mechanicznych środków antykoncepcyjnych (spirale, krążki). Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z wiekiem i tak np. większą czujność powinny zachować kobiety w okresie menopauzy.

Reklamy
Zapalenie pęcherza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s