Zaburzenia snu

O tym jak ważna role pełni w naszym życiu sen wie każdy. Wie, ale nie zawsze potrafi tą wiedzę wykorzystać w praktyce. Wciąż brakuje nam czasu, mówimy „szkoda życia na spanie”, podczas gdy to życie bez snu może nie być już tak efektywne. Sen ma ogromny wpływ na naszą sprawność fizyczną i psychiczną: mamy problemy w pamięcią, koncentracją, spowolnioną reakcję, stajemy się podatni na choroby i infekcje. I nie jest to wynik kilku nieprzespanych nocy, które nie stanowią jeszcze żadnego kłopotu. Sprawa zaczyna wyglądać poważniej, gdy problem ze snem utrzymuje się przez dłuższy czas i co gorsza – dzieje się tak niezależnie od nas.

Cały cykl naszego snu składa się zwyczajowo z 5 faz. Rozpoczyna się snem płytkim, następnie przechodzi w fazę snu stabilnego, a następnie w dwie fazy snu głębokiego. Później następuje faza REM, czyli charakterystyczna faza szybkich ruchów gałek ocznych, podczas której mamy najwięcej marzeń sennych. Wg. statystyk blisko połowa polaków cierpi na trudności z zasypianiem, bezsenność oraz częste wybudzanie się. Niestety istnieje wiele zaburzeń snu, a mówiąc o tych popularniejszych, warto wymienić:Man unable to sleep

  • Narkolepsję – zaburzenie zegara biologicznego, polegające na niekontrolowanym śnie w najmniej pożądanych ku temu momentach. Charakterystycznym objawem są właśnie ataki nieopanowanej senności, nagła utrata siły, energii, zasypianie w ciągi dnia, problemy emocjonalne, w tym również częste i wyraźne omamy podczas snu. Przyczyną narkolepsji są uszkodzenia w mózgu spowodowane różnymi zakażeniami, toksynami oraz obrażeniami fizycznymi. Istnieje wiele dowodów na to, że choroba ta ma podłoże genetyczne. Sen narkolepsyjny pomija 4 początkowe fazy snu, przechodząc od razu do fazy REM. Ta całkowita nagła nieświadomość może narazić nasze zdrowie na niebezpieczeństwo.

  • Bezdech senny – jest to zatrzymanie oddechu podczas snu, które dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. W drugim przypadku prowadzić to może do zamartwicy – zespołu nagłej śmierci niemowląt. Bezdech senny jest stanem odwracalnym, jednak nawet kilkusekundowy bezdech graniczy z niewydolnością oddechową. Charakterystycznymi objawami towarzyszącymi są niespokojne ruchy, pochrząkiwania i chrapanie.

  • Porażenie senne – jest to niezwykle przykra dolegliwość, która występuje stosunkowo rzadko, więc nie można na podstawie badań stwierdzić jej przyczyny. Istotą tego zaburzenia jest krótki paraliż po przebudzeniu – nie możemy się ruszyć z powodu złej koordynacji świadomego myślenia i poruszania mięśniami.

  • Bezsenność – cierpi na nią coraz więcej ludzi na całym świecie. Jest to pewnego rodzaju sygnał i alarm, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Bezsenność może być chwilowa, krótkotrwała, ale jeśli utrzymuje się ponad 3 tygodnie, nazywamy ja przewlekłą i klasyfikujemy jako chorobę. Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim utrzymanie ciągłości snu, czyli częste budzenie się. Przyczyn możemy tu wskazać mnóstwo, a najlepszym lekarstwem będzie ich eliminacja poprzez zmianę stylu życia. Należy przeanalizować i rozwiązać wszystkie czynniki narażające nas nas stres, niepokój, strach i inne lęki. Jeżeli sami nie potrafimy sobie z nimi poradzić, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty. Wpływ na bezsenność mogą mieć także substancje szkodliwe, w tym również składniki spożywcze, które nadmiernie pobudzają nasz organizm oraz niedbałe nawyki senne.

Reklamy
Zaburzenia snu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s