Żółtaczka u noworodków

Żółtaczka u noworodków to bardzo częsta przypadłość, która pojawia się w 2 lub 3 dobie życia. Zazwyczaj mija sama, choć zdarzają się przypadki, że wymaga leczenia. Zwykle powoduje przerażenie w oczach matek, które martwią się o swoje niemowlę, jednak należy pamiętać, że o ile choroba ta dotyka 80% noworodków, to tylko niektóre z nich wymagają szczególnego leczenia.

Pamiętajmy, że żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą!

1. żółtaczka u noworodków

Żółtaczka rozwija się w wyniku nagromadzenia w organizmie dużej ilości żółtego barwnika, bilirubiny, która powstaje z rozpadu hemoglobiny. W życiu wewnątrzmacicznym dziecko potrzebuje większej ilości czerwonych krwinek niż po urodzeniu, inny jest też rodzaj hemoglobiny w niej zawartej. Po porodzie wiele erytrocytów ulega rozpadowi i dochodzi do wymiany rodzaju hemoglobiny. Nagromadzenie żółtego barwnika spowodowane jest tym, że wątroba dziecka nie jest jeszcze w stanie wydalić go z młodego organizmu. Jego nadmiar krąży w organizmie, przenika do skóry i śluzówek, nadając im charakterystyczną barwę. Noworodek staje się żółty najpierw na twarzy, niekiedy również na rączkach i nóżkach. Zażółcone są także białka oczu i śluzówka. Odbarwienie następuje zwykle w odwrotnej kolejności.

Dziecko pozostaje pod obserwacją lekarską, którzy monitorują poziom bilirubiny, który powinien zmniejszać się po 5 dobie życia i unormować się całkowicie do 10 dnia życia. Wyniki obserwacji zależne są oczywiście od tego, czy dziecko przyszło na świat w prawidłowym czasie czy przed terminem, od jego masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia.

Innym przypadkiem jest żółtaczka patologiczna, mogąca być wynikiem zbyt długo trwającej żółtaczki fizjologicznej (żółtaczka przedłużona), pojawieniem się jej po 1 dobie życia (żółtaczka przedwczesna) lub gdy poziom bilirubiny przekracza dozwolona dawkę (żółtaczka nadmierna).

Żółtaczka, nawet patologiczna, zwykle po zastosowaniu odpowiednich metod leczenia, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. W pojedynczych przypadkach może dość do uszkodzenia mózgu, ale nie zdarza się to praktycznie nigdy u dzieci zdrowych, urodzonych terminowo.

Reklamy
Żółtaczka u noworodków

Jedna uwaga do wpisu “Żółtaczka u noworodków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s