Osteoporoza

Osteoporoza to choroba kości, charakteryzująca się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Te najczęściej dotykają kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej.

Osteoporoza pierwotna – przyjmuje zazwyczaj uogólnioną postać. Jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego i dotyczy kobiet po menopauzie oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Utrata gęstości mineralnej kości to naturalny proces, który dotyka nas między 40, a 45 rokiem życia. To z jaką siłą będzie się on pogłębiał zależy od wielu czynników, które mogą również przyspieszyć jej przebieg. Przede wszystkim wszystko warunkuje nasz styl życia. Niezwykle negatywnie wpływają:

  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
  • zła dieta
  • mała aktywność fizyczna
  • mała ekspozycja na światło słoneczne (niedostateczny poziom witaminy D w organizmie)

Osteoporoza wtórna – jest wynikiem innych chorób oraz przyjmowania niektórych leków, a ryzyko zachorowania dotyczy każdego bez względu na wiek. Tutaj głównymi czynnikami sprawczymi będą choroby układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, przewlekłe reumatyczne zapalenie wątroby.

Anatomy - Back Pain

Objawy

Osteoporoza nie objawia się początkowo niczym szczególnym. Pierwsze oznaki pojawiają się dopiero, gdy dojdzie do złamania kości. Najczęstszymi złamaniami są złamania kręgów, których możemy być nieświadomi. Działa to niekorzystnie na obniżenie wzrostu, garbienie się, problemy z poruszaniem się, a także pogorszeń nastroju i depresji. Złamanie to może wywołać nie tyle konkretny uraz, co zwykły kaszel, gwałtowny ruch, schylenie się, podnoszenie czegoś. Zdarza się, że w okolicy złamanego kręgu pojawia się silny ból, drętwienie i niedowład kończyny dolnej. Częste są też złamania kości długich: kości przedramienia, czy szyjki kości udowej. Towarzyszy im ostry ból.

Profilaktyka

Ważnym elementem w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy jest aktywność fizyczna i dieta bogata w wapń oraz witaminę D. Należy ograniczyć używanie soli, żywności wysoko-przetworzonej, ograniczyć spożywanie mięsa i wędlin, ponieważ zawarty w nich fosfor utrudnia przyswajanie wapnia. Szkodę przynoszą także wszelkie używki: alkohol, napoje gazowane, mocna kawa, herbata i inne, które zwiększają wydalanie wapnia z moczem.

W przypadku osteoporozy pierwotnej całkowite wyleczenie jest niemożliwe, gdyż wynika ona z naturalnych procesów naszego organizmu. Pomyślność leczenia osteoporozy wtórnej zależy od jej podłoża, ale z cała pewnością mamy ogromny wpływ na to, czy choroba będzie nam towarzyszyć niemalże niezauważalnie, czy stanie się dla nas codziennym obciążeniem.

Reklamy
Osteoporoza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s