Zapalenie opon mózgowych

Zaczyna się bardzo niepozornie. Lekka niedyspozycja, która przeradza się w przeziębienie, stan grypowy, a w końcu w ciężką chorobę, która może doprowadzić do ciężkich powikłań neurologicznych.

Mowa o zapaleniu opon mózgowych, które rozwija się błyskawicznie i jest bardzo niebezpieczne. Jest to proces zapalny ochronnych błon, obon, które pokrywają mózg i rdzeń kręgowy. Proces ten powoduje charakterystyczne zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz kliniczny zespól oponowy. Zapalenie, szczególnie w formie bakteryjnej, jest bardzo poważnym stanem. Choroba występuje zarówno w pojedynczych przypadkach jak i w postaci epidemii. Dotyka wszystkich niezależnie od wieku, jednak szacuje się, że najbardziej narażona grupą są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz starsi, dla których choroba jest szczególnie niebezpieczna.

Woman in pain collage

Zapalenie opon mózgowych jest powodowane przez infekcja wirusowe, bakteryjne, rzadziej przez grzybicze i pasożytnicze.
Najczęstszą przyczyną są bakterie meningokoków i pneumokoków, paciorkowce, gronkowce, i pałeczka Haemophilus (u dzieci). Do zakażenia dojść może w wyniku rozsiewu patogenu drogą krwionośną, lub powikłań zapalenia ucha środkowego, wyrostka sutkowatego czy zapalenia zatok przynosowych. Podatnym podłożem rozwoju zakażenia jest też złamanie kości czaszki, podczas którego drobnoustroje mogą przeniknąć w głąb rany.

Typowy stan zapalny opon mózgowych objawia się początkowo silnym bólem promieniującym do karku oraz towarzyszące temu nudności i wymioty. Chory ma przyspieszone tętno oraz oddech, a temperatura ciała ulega znaczącemu podwyższeniu. Stwierdza się także typowe objawy oponowe: objaw sztywności karku, objaw Brudzińskiego górny (przygięcie głowy do klatki piersiowej powoduje ugięcie nóg w kolanach i stawach biodrowych) oraz dolny (ucisk na spojenie łonowe powoduje ugięcie nóg) oraz objawy Kerniga (zgięcie kończyny dolnej w stawie biodrowym powoduje jej ugięcie w stawie kolanowym). Dodatkowo występują objawy takie jak pobudzenie psychoruchowe, które przechodzi później w senność i śpiączkę oraz obrzęk tarczycy nerwu wzrokowego.

Rozpoznanie polega na charakterystycznym obrazie klinicznym oraz zmianach w płynie mózgowo-rdzeniowym pobieranym przez nakłucie lędźwiowe. Leczenie opiera się przede wszystkim na intensywnej antybiotykoterapii, którą rozpocząć należy bezpośrednio po stwierdzeniu choroby, tak więc niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować objawów i jak najszybciej zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Reklamy
Zapalenie opon mózgowych

2 uwagi do wpisu “Zapalenie opon mózgowych

  1. Czy zapalenie opon mózgowych może być w jakiś sposób dziedziczne? Znam przypadek dziecko po urodzeniu miało takie zapalenie, w kolejnym pokoleniu nie miało to miejsca, natomiast w 2 znowu wystąpiło.

    Polubienie

  2. Niestety nie jestem osobą na tyle kompetentną, żeby udzielać aż tak szczegółowych informacji. Intuicja podpowiada mi, że może nie tyle sama choroba, ale dziedziczne mogą być czynniki warunkujące ryzyko zachorowalności.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s