Demencja starcza

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzi wiele zmian, na które nie mamy wpływu. Dokucza nam coraz więcej chorób i dolegliwości, które nawet jeśli nie zagrażają bezpośrednio naszemu życiu, stają się codziennym kłopotem dla nas i dla naszych bliskich.

1. demencja starcza

Demencja starcza jest jedną z tych chorób, które dotykają coraz większe rzesze naszego społeczeństwa, głównie starszego pokolenia. Jest to choroba o tyle trudna, że nie można odwrócić zaawansowanych zmian w strukturze mózgu, które są jej efektem, można jednak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu lub hamować ich rozwój. Określa się ją jako otępienie starcze, czyli rodzaj zaburzeń funkcji poznawczych, przede wszystkim pamięci. W ok. 60 proc. przypadków jest ono wywołane przez chorobę Alzheimera, ale może łączyć się także z otępieniem z ciałami Lewy’ego (choroba neurodegeneracyjna objawiająca się podobnie jak choroba Alzheimera), zespołem Picka (wywołuje dodatkowo zaburzenia w sferze seksualnej, religijnej, związane ze zbieractwem) oraz z chorobą Parkinsona.

Objawy demencji nie są trudne do zdefiniowania i tym bardziej nie należy zwlekać z ich zdefiniowaniem. Otępienie starcze to zaburzenia funkcji pamięci (zapominanie imion bliskich, terminów wizyt lekarskich; trudności przy wykonywaniu codziennych czynności, w tym również nietypowe roztargnienie; problemy językowe, czyli problem z doborem odpowiednich słów, zastępowanie ich innymi, przez co ciężko jest zrozumieć sens wypowiedzi; problemy z orientacją przestrzenną i czasową, osłabiona zdolność osądu, czyli np. zupełnie nieadekwatne do warunków pogodowych dobranie stroju; gubienie rzeczy lub pozostawianie je w miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych (np. żelazko w lodówce); wahania nastroju i zmiany osobowości; brak inicjatywy do życia i do jakiegokolwiek działania.

Szacuje się, że otępienie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Atakuje zazwyczaj osoby ze średnim i podstawowym wykształceniem, samotne, ze skłonnością do depresji. Diagnoza opiera się w głównej mierze na dokładnym wywiadzie i wykluczeniu zaburzeń o podobnych symptomach. Późniejsze leczenie to farmakoterapia oraz stymulowanie pracy mózgu poprzez ćwiczenia intelektualne.

Reklamy
Demencja starcza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s