Wady wzroku

Niezwykle ważnym zmysłem człowieka jest wzrok, gdyż ponad 80% bodźców jest przekazywana do mózgu właśnie za pośrednictwem oczu. Niestety, wady ostrości wzroku, tzw. wady refreakcji to problemy, z którymi większość z nas ma lub będzie miała w przyszłości do czynienia. Wady te powstają niezależnie od wieku, dotyczą zarówno najmłodszych, jak i ludzi dorosłych i starszych.

Collage of attractive men wearing reading glasses

Układ optyczny oka i przetwarzanie przez niego obrazu to proces bardzo skomplikowany. Samo widzenie polega na przetwarzaniu bodźców świetlnych na wrażenia wzrokowe. Obraz rejestrowany przez oko jest przetwarzany przez jego system optyczny i przesyłany do mózgu poprzez połączenia nerwowe. Kiedy każdy z elementów oka spełnia prawidłowo swoje zadanie, nasz wzrok pozwala widzieć obrazy wyraźne, niesfałszowane. Gdy któreś ogniwo przestaje jednak spełniać swoja funkcję, możemy mieć do czynienia z niezdolnością układu optycznego oka do prawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce, przez co obraz nie zostanie prawidłowo przez nią odebrany – będzie to typowa wada ostrości wzroku.

Przyczyny:

Główną przyczyna wad wzroku jest zaniedbanie, tj. nadmierne patrzenie w monitor komputera czy telewizora, męczenie wzroku przy słabym oświetleniu, uogólniając – warunki pracy i styl życia, ale również odżywianie, wiek lub też zażywane leki. Często też wady te są dziedziczone.

Najczęściej występujące wady wzroku:

Nadwzroczność (dalekowzroczność) – wada dodatnia, powstaje wtedy, gdy widziany obraz nie układa się na siatkówce, ale poza nią, przez co widzimy niewyraźnie. Dla wyrównania wady stosuje się szkła skupiające.

Krótkowzroczność – wada ujemna, występuje, gdy obraz powstaje przed siatkówką i przedmioty widziane z dużej odległości nie są wyraźne. Wadę regulują szkła rozpraszające światło.

Astygmatyzm – pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z różną krzywizną rogówki przez co promienie świetlne nie załamują się jednakowo. Wada ta łączy się często z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.

Starczowzroczność – jest to proces naturalnego starzenia się oka, który dotyczy każdego z nas, niezależnie od wykrytych wcześniej wad. Jest to postępujący zanik zdolności oka do prawidłowego spełniania swoich funkcji.

Zaćma (katarakta) – inaczej zmętnienie soczewki wewnątrz oka, powodujące nieostre widzenie. Leczenie wady opiera się jedynie na zabiegu operacyjnym – popularnym i bezpiecznym.

Jaskra – uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, prowadzące do zwężenia pola widzenia lub nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jak zapobiegać?

Korygowanie wad to przede wszystkim dobór odpowiednich szkieł okularowych lub kontaktowych, o których zdecydować powinien lekarz okulista. Istnieje też możliwość leczenia operacyjnego za pomocą lasera, jednak to wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi.

Reklamy
Wady wzroku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s