Nerwica

Złe samopoczucie, osłabienie, zaburzenia układu krwionośnego i pokarmowego to jedne z podstawowych zaburzeń towarzyszących nerwicy, chorobie obejmującej swoim zakresem zarówno psychikę, uczuciowość jak i czynności fizjologiczne naszego organizmu.

Są to zaburzenia lękowe, które dotykają osoby w wieku od 25 do 45 lat. Polegają one w głównej mierze na tym, że konkretne sytuacje wywołują u chorego stany przerażającego lęku, nie zaburzając przy tym odbioru rzeczywistości. Jest to poważny problem, którego podłoże tkwi nie w przyczynach fizycznych, ale w dolegliwościach psychicznych, które wymagają leczenia w formie psychoterapii.

Stressed businessman

Jako, że każdy z nas zdolny jest do przeżywania i odczuwania różnych emocji, tak niektórzy są bardzo wrażliwi na te negatywne, mogące wpędzić nas w smutek lub, jak w przypadku nerwicy, w zaburzenia zdrowotne.

Na problem zaburzeń lękowych narażony jest każdy nas. Podatnym podłożem są tutaj wszelkie przeżycia, niekiedy traumatyczne, które w mniejszym lub większym stopniu odbijają się na naszej późniejszej percepcji rzeczywistości, zdarzeń i ludzi, których spotykamy. Nie można niestety jednoznacznie stwierdzić przyczyny nerwicy, gdyż jest to bardzo złożona dolegliwość, a jej rozwojowi towarzyszy wiele czynników gromadzonych przez długi okres czasu.

Tak samo jak w przypadku różności procesów prowadzących do nerwicy, tak jej objawy przybierają rożny charakter w zależności od typu osoby, którą dotykają. Jest jednak kilka symptomów, które widoczne są w większości przypadków, jak np. błędne koło nerwicy, które rozpoczyna się od kłucia w klatce piersiowej, arytmii serca i przyspieszenia pulsu. To powoduje panikę i dalszy lęk. Bardzo często spotykamy się również z zaburzeniami oddechu, które wynikają z nadmiernego skupiania uwagi na procesach fizjologicznych niezależnych od naszej woli – zarówno oddychanie, jak i bicie serca przebiegają prawidłowo tylko wtedy, kiedy nie są kontrolowane przez umysł. Warto jednak zaznaczyć, że atak duszności na tle nerwowym, nie zagraża życiu i mija po podaniu leków uspokajających. Atakom nerwowym towarzyszą też bóle głowy, mrowienia kończyn, bóle w klatce piersiowej, panika i w końcu utrata kontroli nad świadomością.

Leczenie możliwe jest dzięki psychoterapii. Chory musi uświadomić sobie przyczynę swoich objawów i zacząć o nich rozmawiać, najlepiej z terapeutą. Pomaga to rozwiązać wiele wewnętrznych konfliktów, które mają pływ na stan psychiczny pacjenta. W przypadku kiedy terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, stosuje się leki przeciwlękowe i antydepresanty.

Reklamy
Nerwica

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s