Wstrząs anafilaktyczny

Najczęstszymi objawami alergii są choroby skóry oraz zapalenia dróg oddechowych. Spotykamy się z nimi na co dzień i dla wielu zwalczanie objawów wiąże się z rutynowym przyjmowaniem leków łagodzących, pozwalających normalnie funkcjonować. W większości, objawy te nie są groźne, czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której bez natychmiastowej interwencji zdrowie i życie alergika są zagrożone.Emergency Epinephrine

Anafilaksja, zwana również wstrząsem anafilaktycznym, to bardzo silna reakcja alergiczna, rozpoczynająca się gwałtownie, będąca odpowiedzią organizmu na określony alergen. Na skutek kontaktu z tym składnikiem dochodzi do szybkiego uwalniania się różnych związków chemicznych (głównie histaminy i tryptazy) oraz przeciwciał, które są odpowiedzialne za nadmierne pobudzenie całego organizmu. W wyniku tego, dochodzi do pewnych zmian w układzie pokarmowym, układzie krążenia, odczuwalne jest też silne kołatanie serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zauważamy zaczerwienienie skóry i nadmierną potliwość. Drogi oddechowe ulegają zwężeniu, brakuje nam powietrza, a to prowadzić może nawet do uduszenia. Nierzadko reakcji tej towarzyszy lęk.

Główną przyczyną anafilaksji jest uczulenie na określoną substancję. Bywa jednak, że wstrząsu doświadczają osoby, u których nie stwierdzono żadnych reakcji alergicznych i wtedy za podłoże wstrząsu wskazuje się np. gwałtowne zmiany temperatury. Czynników wywołujących anafilaksję jest bardzo dużo, jednak do najczęściej spotykanych zalicza się: pokarmy (mleko, orzechy, jaja, ryby, skorupiaki), jad owadów (pszczoły, szerszenia, osy), a także składniki popularnych leków takich jak aspiryna czy pyralgina oraz innych, z którymi mamy do czynienia np. podczas pobytu w szpitalu.

Pierwsze objawy pojawiają się nawet do kilku minut po zetknięciu z alergenem i zazwyczaj same ustępują. Bywa jednak, że są zauważalne dopiero po kilku godzinach. Zdarzają się także późne reakcje, tzw. nawroty, występujące nawet do 72 godzin. Symptomy obejmują głównie zmiany skórne (wysypka, swędzenie, zaczerwienienie), oczy (swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk wokół oczu), nos i usta (kichanie, niedrożność nosa, metaliczny posmak, opuchnięty język). Wśród groźniejszych wymienić można zmiany w gardle i płucach, a więc w układzie oddechowym, pokarmowym, nerwowym oraz te związane z sercem i układem krążenia. Największe niebezpieczeństwo niosą za sobą trudności z oddychaniem, duszności, zawroty głowy, uczucie dławienia i ucisku w klatce piersiowej, kołatanie serca. Objawy te występują często razem, więc zauważane osobno nie wymagają interwencji lekarza, gdyż nie koniecznie muszą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym.

Pamiętajmy, że gdy do chodzi do anafilaksji, najważniejsza jest szybka reakcja samego chorego lub kogoś z jego najbliższego otoczenia. Czasami wystarczy odrobina samodyscypliny i świadomości o zachowaniu podczas ataku anafilaksji. Nawet jeśli sami nie należymy do grupy ryzyka, warto wiedzieć jak można pomóc – nigdy nie wiemy, kiedy dzięki naszej interwencji będziemy mogli uratować komuś życie.

Reklamy
Wstrząs anafilaktyczny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s