Skrzywienia kręgosłupa

Podporą całego ciężaru naszego ciała jest kręgosłup. Zapewnia nam utrzymanie równowagi, amortyzuje wstrząsy, stanowi zaczep dla wielu kości, chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Złożony jest z pięciu odcinków, których prawidłowa budowa i współdziałanie wszystkich elementów są warunkami koniecznymi do spełniania jego funkcji.

The sickness. The collage on a blue background

Ważne jest nie tylko, aby kręgosłup był w pełni prawny, ale żeby nie był powodem uciążliwych dolegliwości, czyli przewlekłego bólu, który akurat w przypadku kręgosłupa dokucza nam stosunkowo często. Jedną z przyczyn takiego bólu są wady postawy, mogące pojawić się już w dzieciństwie i być utrwalane w wieku późniejszym. Częściej jednak, dolegliwości te wynikają z naszych zaniedbań, nieprawidłowej masy ciała czy braku wystarczającej aktywności fizycznej.

Kifoza – to wygięcie kręgosłupa do tyłu, potocznie zwane garbem. Łagodna postać skrzywienia nie powoduje większych problemów, jednak w cięższych przypadkach może wpływać niekorzystnie na płuca, nerwy i inne tkanki powodując dolegliwy ból. Kifoza powstaje pod wpływem dźwigania ciężarów, ale znaczenie mają tu także czynniki takie jak urazy, infekcje, nowotwory, zaburzenia nerwowo-mięśniowe oraz zapalenia stawów.

Lordoza – plecy wklęsłe, choroba polega na postępującym stopniowo patologicznym wygięciu kręgosłupa w przód w części szyjnej i lędźwiowej. Może być wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, braku ruchu, otyłości lub niektórych schorzeń (krzywica, zanik mięśni, zapalenie krążków międzykręgowych, rwa kulszowa). Może być także powikłaniem gruźlicy.

Skolioza – zwana również bocznym skrzywieniem kręgosłupa, to wada mająca w rzeczywistości 3 płaszczyzny: czołową (boczne skrzywienie), strzałkową (lordo- lub kifo- skolioza) i poziomą (rotacja, torsja kręgów). Pojawia się w okresie dzieciństwa lub po urazie, na skutek bólu. Skolioza zazwyczaj jest wadą wrodzoną, ale może być także nabyta przez różnicę w długości kończyn, przepuklinę krążka międzykręgowego lub guzy kości.

Dolegliwością kręgosłupa często towarzyszy ból. Dzieje się tak na skutek osłabienia mięśni i więzadeł, które powinny stabilizować kręgosłup. Powinniśmy w pierwszej kolejności pamiętać o aktywności ruchowej i utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Nie wolno nam także bagatelizować bólu , gdyż nieleczone i zaniedbywane wady mogą mieć poważne konsekwencje.

Każdy z nas chciałby mieć prosty kręgosłup i prawidłowa postawę ciała. Wszystko to zależy od naszej silnej woli i dbałości o prawidłowy wygląd zarówno pleców jak i ramion. Pamiętajmy, że skrzywienie to nie dolegliwość dożywotnia – zdrowy kręgosłup jest efektem dobrych przyzwyczajeń codziennych czynności.

Reklamy
Skrzywienia kręgosłupa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s