Nadczynność tarczycy

Choroba przerostu hormonu tarczycy jest jedną z najczęstszych dolegliwości endokrynologicznych i dotyczy blisko dwa procent populacji świata. Jest to niebezpieczna choroba, często bagatelizowana przez pacjentów, którzy ignorują jej objawy, nie zdając sobie często sprawy jak poważne konsekwencję może ona wywołać.

Tarczyca jest gruczołem położonym w dolnej części szyi, złożonym z dwóch płatów. Choć gruczoł ten wygląda niepozornie to w organizmie pełni szereg ważnych funkcji, gdyż wytwarzane przez niego hormony biorą udział we wszystkich procesach metabolicznych. Nadczynność tarczycy, zwana również hipertyreozą,  to choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonów tarczycy. Występuję u osób obojga płci (jednak większą zachorowalność obserwuje się u kobiet) w wieku 20-50 lat. Rzadko choroba ta występuje u dzieci.

Collage made of some photos of young beautiful woman

Przyczyny

Najczęściej podawaną przyczyną jest ogólnoustrojowa choroba Gravesa-Basadowa, mająca podłoże immunologiczne. Polega ona na tym, że organizm produkuje przeciwciała, które pobudzają produkcję hormonów tarczycy. Do przyczyn nadczynności zalicza się także powstanie guzków toksycznych produkujących hormony, gruczolaki, raka tarczycy oraz nadczynność w przebiegu zapalenia tarczycy – Hashimoto. Niezwykle sprzyjającymi czynnikami są także stres oraz podatność genetyczna.

Objawy

Zakres objawów nadczynności tarczycy jest różny u poszczególnych osób i często pokrywają się one z objawami występującymi podczas zmian hormonalnych związanych z wiekiem oraz przy zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej. Do najbardziej powszechnych zalicza się:

  • powiększenie obwodu szyi, trudności w połykaniu

  • utratę wagi

  • pobudzenie ruchowe, przyspieszenie tętna, kołatanie serca

  • drżenie rąk

  • uczucie niepokoju, drażliwość, nerwowość

  • szybkie męczenie się, osłabienie mięśniowe

  • bezsenność

  • wypadanie włosów, świąd skóry

  • nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość

  • łzawienie, pieczenie oczu

Jakiekolwiek podejrzenie występowania powyższych objawów należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, który po badaniu zdecyduje o konieczności oznaczenia TSH w surowicy. W przypadku ciężkiej nadczynności niezbędne jest skierowanie pacjenta do szpitala.

Leczenie

W procesie leczenia nadczynności tarczycy nie można wyróżnić jednej skutecznej metody, gdyż wszystkie posiadają swoje plusy i minusy. Dodatkowo, każda z nich uzależniona jest od przyczyny zachorowania, stopnia nasilenia, wieku pacjenta oraz innych chorób na które cierpi. Najczęściej jednak kurację rozpoczyna się od podania leków zmniejszających produkcję hormonów tarczycy, leczenia jodem, a niektóre przypadki prowadzą do leczenia chirurgicznego (częściowe usunięcie tarczycy).

Reklamy
Nadczynność tarczycy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s